دوره 6، شماره 2 - ( 6-1396 )                   جلد 6 شماره 2 صفحات 97-83 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


بخش تحقیقات حفاظت خاک و آبخیزداری، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، اصفهان
چکیده:   (8588 مشاهده)
نقشه پوشش گیاهی، پارچینی از جوامع یا تیپهای گیاهی موجود در یک ناحیه است و با تهیه آن می‌توان از جوامع یا تیپ گیاهی موجود برروی زمین تصویر روشنی به‌دست آورد. در این راستا سه نقشه جدید شامل نقشههای جوامع گیاهی، نقشه مناطق رویشی اصلاح شده طبقه‌بندی هنری پابو و سازندهای پوشش گیاهی استان اصفهان تهیه شدند. این سه نقشه با برداشت اطلاعات صحرایی و براساس مناطق رویشی اصلاح شده، اقلیم، نوع خاک،گونه‌های گیاهی غالب و فرم رویشی گیاهان تهیه شدند. در نقشه سوم استان اصفهان چهارده سازند پوشش گیاهی تهیه شده است. این نقشه علاوه بر مزایای نقشه‌های قبلی به شناخت مناطق همگن و مشابه استان و گونه‌های گیاهی موجود، دسترسی سریع به اطلاعات، تعمیم اطلاعات مناطق مشابه به همدیگر و جلوگیری از مطالعات تکراری، کاهش هزینه‌ها و صرفهجویی در وقت میشود. روش مذکور (نقشه‌های تهیه شده جدید) می‌تواند جایگزین روشهای قبلی شود و در مطالعات بنیادی رشته‌های دیگر استفاده شود.
متن کامل [PDF 2720 kb]   (9950 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.