دوره 5، شماره 17 - ( بوم شناسی کاربردی 1395 )                   جلد 5 شماره 17 صفحات 10-1 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان
چکیده:   (7849 مشاهده)

سنجش از دور و عکس‌های هوایی، ابزاری برای شناسایی، مطالعه و برآورد متغیرهای پوشش گیاهی مانند فراوانی و تراکم گونه‌های گیاهی در جنگل‌ها و مراتع هستند. تصاویر دورسنجی معمول در ارزیابی پارامترهای پوشش گیاهی، اطلاعات کلی ارائه می‌دهند و برای کسب اطلاعات جزئی‌تر درباره متغیرهای گیاهی، نیاز به تصاویر با مقیاس بزرگتر است. مطالعه حاضر به‌منظور اندازه‌گیری فراوانی و تراکم گیاهان در مراتع دشتی با استفاده از تصاویر تهیه شده از طریق بالون و تعیین مناسب‌ترین ارتفاع پرواز انجام شده است. فراوانی و تراکم گیاهی گونه غالب منطقه مورد مطالعه، گیاه بوته شور (Halocnemum strobilaceum)، در تصاویر برداشت شده در مقیاس‌های مختلف از 1:50 تا 1:1000 تعیین شد و با فراوانی و تراکم به‌دست آمده از داده‌های زمینی در واحدهای نمونه‌برداری مقایسه گردید. نتایج نشان داد بین تراکم بوته‌های برآورد شده برروی زمین و تراکم بوته‌ها در تصاویر تا مقیاس 1:600 (ارتفاع پرواز 75 متر) اختلاف معنی‌دار وجود ندارد ولی در مقیاس‌های کوچکتر، این اختلاف معنی‌دار می‌گردد. هم‌چنین، نتایج آنالیز واریانس متغیر فراوانی نشان داد بین درصد فراوانی بوته‌های برآورد شده در برداشت زمینی و درصد فراوانی برآورد شده بوته‌ها از تصاویر تا آخرین ارتفاع پرواز تهیه شده توسط بالون و سنجنده (ارتفاع 130 متر) اختلاف معنی‌داری وجود ندارد. بنابراین این دو ارتفاع بهعنوان مبنا در برآورد تراکم و فراوانی گیاهان با استفاده از سامانه بالون و دوربین عکس‌برداری رقومی مورد استفاده، تعیین می‌شوند.

متن کامل [PDF 4952 kb]   (6973 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.