دوره 11، شماره 4 - ( 11-1401 )                   جلد 11 شماره 4 صفحات 62-49 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشکده منابع طبیعی، دانشگاه صنعتی اصفهان
چکیده:   (945 مشاهده)
غلظت رنگدانه کلروفیل  aیکی از مهم‌ترین پارامترهای ارزیابی تولیدات اولیه و پویایی اکوسیستم‌های دریایی است. تغییرات غلظت کلروفیل a تحت تأثیر عوامل مختلف اقلیمی و محیطی از جمله دمای سطحی آب دریا می‌باشد. سنجنده‌های ماهواره‌ای به عنوان ابزارهای مهم عملیاتی برای ارائه پوشش قابل اعتماد دمای سطح آب و غلظت کلروفیل a با وضوح مکانی و زمانی مناسب مطرح می‌باشند. در این مطالعه از محصولات سطح 3 (وضوح 4 کیلومتر) دمای سطح آب و غلظت کلروفیل a خلیج فارس و دریای عمان حاصل از تصاویر سنجنده مودیس برای بازه زمانی 2018- 2003 استفاده شد. داده‌ها ابتدا به فرمت رستر تبدیل و سپس مقادیر عددی هر پیکسل استخراج گردید. شکاف‌های داده‌ای موجود در تولیدات سطح 3 مودیس با استفاده از الگوریتم 
(DINEOF، (Data INterpolating Empirical Orthogonal Functions بازسازی شد. به منظور تحلیل همبستگی بین این دو پارامتر از آزمون همبستگی پیرسون استفاده گردید. نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که در طول دوره مورد مطالعه همبستگی بین دو پارامتر در بیشتر مناطق منفی (0/44- تا 0/67) و معنی‌داری بوده و این ضریب در ماه دسامبر در دریای عمان و اکثر مناطق خلیج فارس منفی (0/67- تا 0/05-) و معنی‌دار و در ماه جولای در اکثر مناطق مثبت (0/13 تا 0/64) و معنی‌دار می‌باشد.
 
متن کامل [PDF 1172 kb]   (887 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.